Czujki (czujniki) w systemach alarmowych SSWiN

CZUJKI (czujniki) stosowane w Systemach Sygnalizacji Włamania i Napadu (SSWiN)

Czujki alarmoweCzujki to „oczy” i „uszy” systemu alarmowego. Od ich prawidłowego doboru, rozmieszczenia, ustawienia zależy skuteczność działania każdego systemu alarmowego. Bez czujek system jest po prostu bezużyteczny. Każda centrala alarmowa bez czujek wykrywających zagrożenie nie spełni swojego zadania. Są one podstawowym elementem systemu alarmowego. Ich odpowiedni dobór stanowi o jakości systemu alarmowego. Nie jest prostą sprawą dobrać czujki w taki sposób, aby szybko i pewnie wykrywała wtargnięcie, a jednocześnie nie powodowała „fałszywych” alarmów.  Jest bardzo wiele czynników i uwarunkowań które należy brać pod uwagę dobierając detektory. Posiadając odpowiednie techniczne wykształcenie i doświadczenie zdobyte od 1998r macie Państwo pewność, że zaproponowane urządzenia i rozwiązania techniczne spełnią oczekiwania.Wykryją zagrożenie, przekażą tą informację do centrali alarmowej a ta zasygnalizuje  i powiadomi wskazane osoby czy służby ochrony.

Przy projektowaniu systemów alarmowych stosujemy:

Czujki pasywnej podczerwieni PIR (Passive Infra Red)

Czujka ruchu PIR

Czujnik ruchu – najbardziej rozpowszechniony typ czujek, powszechnie stosowany.

 

 

 

Czujki mikrofalowe MW (MicroWave)

Czujnik ruchu – wykrywa ruch przy wykorzystaniu efektu Dopplera.

Czujki dualne PIR+MW (Passive Infra Red + MicroWave)Czujka dualna zewnętrzna

Czujnik ruchu – łączący w sobie dwie technologie detekcji. Powszechnie stosowany w miejscach, gdzie sam czujnik PIR lub sama czujnik mikrofalowy MW nie spełnił by dobrze swojego zadania. Czujka dualna wewnętrzna

 

 

 

Czujniki magnetyczne (kontaktrony)

Kontaktron

Czujnik otwarcia – służy do wykrywania otwarcia okien, drzwi, wrót, bram i innych. Składa się z dwóch elementów z których jeden element (z przewodami) montowany jest na stałym elemencie (ościeżnicy) natomiast drugi element montowany jest na ruchomym elemencie (skrzydle).

Czujki wstrząsowe (inercyjne)Czujka wstrząsowo - magnetyczna

Czujka wstrząsowa wykrywa drgania powierzchni do której jest zamocowana. Wykrywa zbicie szkła (po zamocowaniu na ramie okiennej), kucie, wiercenie, uderzenie. Może być zintegrowana z czujką magnetyczną (kontaktronową – jak na zdjęciu obok) i w takim wypadku spełnia rolę obu czujek (oprócz wykrywania wstrząsów wykrywane jest otwarcie).

Bariery podczerwieni (IR)

Bariera podczerwieni aktywnej

Wykrywają przekroczenie płaszczyzny między urządzeniami. Na jeden komplet składają się nadajnik i odbiornik między którymi rozciąga się niewidzialne promieniowanie podczerwone. Przesłonięcie wiązki traktowane jest jako alarm.

Bariery mikrofalowe (MW)

Bariera mikrofalowa
Wykrywają przekroczenie przestrzennego obszaru między urządzeniami. Na jeden komplet składają się nadajnik i odbiornik między którymi wytwarzane jest  promieniowanie mikrofalowe mające kształt dwóch stożków złączonych podstawami.

Czujki pożarowe (dymu, ciepła, płomienia)

Czujka dymu

Wykrywają zagrożenie pożarowe. W zależności od zasady działania detekcji podlega powietrze dostające się do komory dymowej czujki, przekroczenie ustalonej temperatury bądź przekroczenie szybkości jej wzrostu, charakterystyczne widno ognia w zakresie ultrafioletu.

Czujki gazu

Czujka gazu

Reagują na zwiększoną ilość konkretnego gazu w powietrzu. Występują modele wykrywające metan, propan-butan, chloroform (gaz usypiający)